לנשים הרות
טיפול בכאבי גב וצוואר, עמוד שדרה ויציבה
טיפול בכאבים ופיברומיאלגיה
טיפול בפגיעות אורתופדיות ונוירולוגיות
לילדים - ג'הארל'ה

התנועה העדינה במים חמים בליווי התמיכה והנוכחות של המטפלים בשיטת ג'הארה מעידים שטיפול ג'הארה מתאים
לכל אדם. מי לא יכול להפיק תועלת מרגע של שקט? הרגע המבריא הזה נמשך כ- 45 דקות ומביא לחוויה של
שחרור גופני-נפשי.

הטיפול בשיטת ג'הארה נהדר לנשים בהריון. לצד חווית החיבור לגוף קיים דגש על ריפוי והבראה.

טיפול ג'הארה מתאים מאוד לאנשים הסובלים מכאבי גב וצוואר, לפני או לאחר ניתוח גב,
בעקבות פריצת דיסק או פגיעות מכאניות ובעיות יציבה.

הטיפול בשיטת ג'הארה מפחית את מנגנוני ההגנה השרירית, מרכך את השרירים ובכך מפחית את הלחץ מעמוד השדרה. בנוסף, תנועות ההתארכות (מתיחות עדינות והדרגתיות) המגדילות את הרווח הבין-חולייתי מפחיתות את הלחץ מחוט השדרה ולפיכך מפחיתות את הכאב.

בפגיעות נוירולוגיות כגון: שיתוק מוחין או אירוע מוחי המלוות בספסטיות ונוקשות באיברים, ניתן לטפל בשיטת בג'הארה על-מנת להפחית את הטונוס השרירי, למנוע קונטרקטורות, להגדיל ולשפר טווחי תנועה ולהניע איברים לשיפור זרימת הדם וחילוף החומרים.

לאחר טראומות כגון פגיעות אורתופדיות ולאחר ניתוחים מסייעת שיטת ג'הארה בהחזרת החיוניות לגוף. בעזרת חזרה מדורגת לתנועה נכונה, גירוי תנועתי לשיפור היציבה, שיווי המשקל וחזרה לתפקוד תנועתי. תחושת האופטימיות המוגברת והחיוניות המצטברת בגוף מלווה ומזרזת את תהליך ההחלמה.

למקרים של כאב כרוני כגון סינדרום הפיברומיאלגיה תורם הטיפול בשיטת ג'הארה רבות. הטיפול בשיטה בשילוב לחיצות שיאצו וטכניקות עיסויי תורמות לשחרור הרקמות הרכות והפגת המתח המצטבר בשרירים. הטיפול מלווה בתחושת חוסר משקל, ציפה והליטוף העדין של המים.

בשנים האחרונות גברה המודעות לעבודה עם ילדים ופעוטות המים. בשיטת ג'הארה ® פותחה לפני שנתיים עבודה ייחודית עם פעוטות הנקראת ג'הארל'ה, פעילות זו היא פרטנית, הורה, פעוט, מטפל ונועדה לחזק את הקשר בין ההורה לילד כשהמים מהווים מתווך עדין.

הפעילות עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות A.D.H.A גם כן תפסה תאוצה וכיות ניתנים טיפולים פרטניים בשיטת ג'הארה לטיפול בבעיות אלו.

  לנשים הרות

 

הטיפול במים מאפשר לאשה ההרה לחוות תחושה של שחרור, חוסר משקל וקלילות תנועה.

 

למים החמים תכונות ייחודיות המביאות להרפיה גופנית ונפשית והם מסייעים בשחרור שרירים מכווצים והפחתת כאבים. תרגילי הנשימה המשולבים בטיפול מסייעים באספקת חמצן מוגברת, זירוז חילוף החומרים ושיפור ההרגשה הכללית בתקופת ההריון וגם בלידה.

 

בתקופת ההריון,עם גידול המשקל בחלקו הקדמי של הגוף, משתנה היציבה. כפיצוי לכך עשוי להיווצר קער עמוק באזור גב תחתון היוצר לחץ נוסף על עמוד השדרה, יציבה לקויה והרגשת אי-נוחות.

 

התרגילים האקטיביים בשיטת מחזקים את שרירי הליבה מסייעים במניעת חלק ניכר מאי הנוחות וכאבי הגב הקשורים בתנוחת הגוף, ומשפרים את המראה החיצוני ודימוי הגוף.

 

 זוהי חוויה מיוחדת כאשר את ועוברך עטופים יחדיו במים חמימים. האוזניים במים, העניים עצומות, משקל הגוף פוחת והיכולת להתחבר עם תחושת העוברות גדלה ומתעצמת. 

 

התנועות המעגליות והאיטיות משולבות במתיחות עדינות, עיסויים ולחיצות נעימות מחזירות לגוף את החיוניות הדרושה להריון בריא ונעים.

 

 

 

סרטון בנושא: ג'הארה לנשים בהריון - ראיון טלויזיוני עם רבקה מיכאלי

  טיפול בכאבי גב וצוואר, עמוד שדרה ויציבה

זוהי עובדה כאובה ש- 85% מכלל האוכלוסייה סובלים מכאבי גב. כאבי גב תחתון נובעים משימוש לא נכון בגוף, יציבה לקויה ולחץ מצטבר הנובע ממתח הקשור בחיי היום יום.

הטיפול במים  אולטימטיבי לכאבי גב, צוואר ועמוד שדרה, מאחר שהוא מתבצע בציפה במים חמים שמרפים את השרירים המכווצים ויוצרים תחושת קלילות.הרעיון המרכזי בטיפול הוא יצירת התרווחות בין החוליות ופיתוח מודעות ליציבה נכונה ותפקוד במאמץ הנכון.

 

הפחתת המתח והדחיסות מהמפרקים והחוליות משפיעה על מערכת הגוף השלדית-שרירית-עצבית. המתח שהופחת מהגוף מאפשר הקלה מהכאבים ומהווה תנאי בסיסי להחלמה.

התנועתיות הרכה של הגוף במים במהלך הטיפול במים מסייעת בהזרמת דם וחמצן לשרירים המכווצים, מעוררת ומעודדת את מנגנון הריפוי של הגוף.

כוח הציפה של המים מאתגר את מנגנון שיווי המשקל והיציבות של הגוף. תרגילים אקטיביים נעזרים בתכונה זו של המים על-מנת לפתח ולחזק את שרירי ליבת הגוף. מגוון תרגילים בתנועה נועדו לחזק את שרירי הליבה והם נעשים בהקשבה לנשימה ובמודעות מתמדת ליציבה..

 

מטפלים שהוכשרו בהידרותרפיה ובשיקום במים מטפלים בפציעות כגון פריצת דיסק או שינויים ניוונים בעמוד השדרה באמצעות תרגילים אקטיביים וטיפול מרגיע בציפה. מנגנון הריפוי של הגוף בעת פריצות דיסק מתחיל בדלקת מקומית ומתח שרירים הגנתי שנועד למנוע תנועה, כאב והחמרת המצב. לאחר מצב אקוטי זה הדורש מנוחה וטיפול מסורתי (כמקובל בתחומים הפרא-רפואיים) יש להרפות את השרירים המכווצים ולרווח את החוליות בעדינות מרובה על מנת לאפשר תנועה ולשחרר את הלחץ שנוצר על העצבים. לחץ שגורם להקרנות לגפיים המלוות בכאב, נימול וחולשה.

בשלב הכרוני של הפגיעה , התרגילים האקטיביים מיועדים להעניק למטופל כלים לפיתוח מודעות ליציבה בריאה וחינוך מחדש לתנועה טבעית
 

 

 

התרגילים מתמקדים בחיזוק השרירים הפנימיים שהמייצבים את עמוד השדרה, בלימוד תנועה ללא מאמץ, יצירת שטף בתנועה וגמישות פריפריאלית המכונה כעקרון "החזקה סלקטיבית" (Selective Holding).

  טיפול בכאבים ופיברומיאלגיה

הטיפול ההידרותרפי נעשה בבריכה מחוממת על ידי שימוש בסגולות המים: ציפה, התנגדות תמיכה וחום המים. מטרת הטיפול היא לשפר ולהקל את מצבן של מטופלים הסובלים ממגבלה גופנית וכאבים וכמו כן, להחזירם לתפקוד יומיומי תקין.

 

הטיפול ההידרותרפי משלב תנועה אקטיבית וטיפול פסיבי בציפה במים חמים. התרגילים האקטיביים מסייעים בפיתוח מודעות ודימוי גוף, בפיתוח יציבה נכונה, שיפור קואורדינציה, שיפור בזרימת הדם וברמת החיוניות הכללית של הגוף. הטיפול בציפה מעודד רגיעה גופנית ונפשית. מטרתו לשפר את הנשימה, לחזק את הקשר עם הגוף וכוחות הריפוי הטמונים בו. כל זאת בעזרת תמיכת המים ומגע עדין המלווה בעיסויים ולחיצות המפיגים מתח וכאב באזורי הגוף השונים.

 

במחקר פיילוט שביצענו במטרה לבדוק את "השפעת טיפולי שיטת ג'הארה על הכאב ואיכות החיים בקרב מטופלות פיברומיאלגיה" נמצא שהטיפולים הביאו לשיפור מובהק בפרמטרים הקשורים לתפקוד הפיזי והנפשי של המטופלות. רמת הכאב הסובייקטיבי והתפקודי פחתה באופן משמעותי, החיוניות עלתה ונראה שיפור במידת הרווחה הסובייקטיבית ובבריאות המנטאלית. לכתבה על המחקר פנו לדף הכתבות.

 

 

  טיפול בפגיעות אורתופדיות ונוירולוגיות

 

בשנים האחרונות גוברת המודעות לטיפול במקרים של פגיעות נוירולוגיות ואורתופדיות באמצעות מים. השילוב של תמיכת והתנגדות המים, חום וציפה, מאפשרות הפחתה בחומרתם של סימפטומים ותנועה מחודשת, שהנה הבסיס לשיקום הפיזי והנפשי של המטופל. לאופי התומך והקשוב של הטיפול  יתרונות רבים. תוכנית טיפול אישית המותאמת לסוג ואופי הפגיעה תכלול את המרכיבים הבאים:

 

  • הפחתת כאבים באזור הפגיעה.
  • הפגת מתח (כיווץ) שרירי מוגזם.
  • הגדלה ושימור של טווחי תנועה.
  • הזרמת דם לאזורי הגוף הנרפאים.
  • שיפור ליקויי יציבה, שיווי משקל וקואורדינציה.
  • ייצוב וחיזוק שרירים חלשים.
  • שיפור ליקויים בהליכה ובתפקוד היום יומי.
  • מודעות וחינוך מחדש לתנועה נכונה.
  •  

 

הטיפולים מסייעים גם בפגיעות נוירולוגיות כגון: לאחר אירוע מוחי, שיתוק מוחין, פגיעת ראש ועמוד שדרה, ניוון שרירים, פרקינסון ושיתוק ילדים המלוות בטונוס שרירים גבוה, נמוך או משתנה.

 

במקרים של טונוס גבוה, ספסטיות ונוקשות יש חשיבות רבה לטמפרטורת המים. מים חמים בטמפרטורה של 34 מעלות מסייעים בהפחתת טונוס שרירי גבוה.

הטיפול מאופיין בתנועה וקצב איטיים, מתיחות עדינות והדרגתיות, תנועות סיבוביות ונדנוד קל המלוות בנשימה עמוקה. עם הפחתת הטונוס השרירי ניתן להפעיל את השריר פסיבית ואקטיבית בטווח תנועה גדול יותר ובפחות כאב והתנגדות. בדרך זו אפשר לשמר ולשפר את טווחי התנועה במפרקים להזרים דם לרקמות הנוקשות ובכך ליעל את התנועה הנדרשת לתפקודים יום יומיים.

 

הכאב מהווה מחסום פיזי ופסיכולוגי המגביל פעילות גופנית וחברתית. הכאב נגרם כתוצאה מרקמות חיבור מקוצרות, דלקת פעילה ונפיחויות הלוחצות על עצבי כאב. כמו כן, כאב יכול להיגרם כתוצאה מהצטברות חומרי פסולת ומטבוליזם בשל חוסר פעילות וזרימת דם לקויה. גם חום המים וגם הפחתת העומס על המפרקים בזכות תכונת הציפה מסייעים בהפחתת הכאבים.

 

הטיפול מסייע לפריצת מעגל הכאב, מהלך ריפוי שיאפשר לחזור לפעילות גופנית, יגביר מוטיבציה להמשך פעילות וכמובן, יביא לשיפור בטחונו העצמי של המטופל בחזרתו לחיי החברה.

 

  לילדים - ג'הארל'ה

 

בשנים האחרונות גברה המודעות לעבודה עם ילדים ופעוטות המים. פעילות זו היא פרטנית, הורה, פעוט, מטפל ונועדה לחזק את הקשר בין ההורה לילד כשהמים מהווים מתווך עדין.
 

 

 

         

הפעילות עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות H.D.A.D גם כן תפסה תאוצה וכיות ניתנים טיפולים פרטניים  לטיפול בבעיות אלו.  

 

 סרטון טיפול לילד עם בעיות קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) 

 

 

 

 

 

 

 

אקווה טיפול - המרכז הישראלי ללימודי ג'הארה וטיפולים במים "הבריכה של טובה" ת.ד. 1286 בוסתן הגליל 054-4647898 טלפקס 04-8402950
מייל: aquatova@gmail.com
צילומים - איריס סלע
Facebook | aquatova.co.il
עיצוב - גיל ארצי   עיצוב, הקמת אתרים - Netimpact