שיטת ג'הארה לילדים - ג'הארל'ה

מאת: טובה רוזן

 

מקורה של שיטת ג'הארה

שיטת ג'הארה מתבססת על שימוש ב "כוח העדין של המים". חמש תפיסות יסוד מנחות את המטפלים בעבודתם וכל תפיסה מובילה לתפיסה הבאה שביחד יוצרות מעגל של הזנה והתפתחות. היסודות של ג'הארה הם תמיכה, התאמה, התרחבות, ללא מאמץ והיעלמות.

 

התפתחות ג'הארהל'ה

 

החל משנת 1999 קבוצה של מטפלי ג'הארה מוסמכים מהארץ התנסו בשילוב שיטת ג'הארה ככלי נוסף בעבודתם עם ילדים ותינוקות במים.  בסתיו 2008 התקיימה במרכז "אקווה טיפול" סדנה מיוחדת למטפלים מוסמכים בג'הארה שבנתה את יסודות העבודה המשותפת במים להורים וילדיהם המבוססת על הפילוסופיה הטיפולית של שיטת ג'הארה.

 

מקום של שקט ושלווה


על פי מריו ג'הארה, הרעיון המרכזי בפעילות המשותפת של ההורה והתינוק במים הוא ביצירת מקום של שלווה, רוגע ושקט. מפגש המאפשר יצירת קשר איכותי עם התינוק, שבו הילד לא נדרש לבצע משימה או פעולה כפי שמצופה ממנו או משאר הילדים. מפגש כזה שמעניק לילד תחושת ביטחון בקשר עם ההורה ובקשר עם המים. התפיסה המנחה בג'הארהל'ה היא תפיסת ה"היעלמות". רעיון זה מנחה את המטפלים למתן תמיכה פיזית בתינוק תוך כדי שימוש נכון בכוח העדין של המים. תוך כדי תנועה איטית ומרגיעה ועל ידי שימוש במים כמעטפת רכה וחמימה המחזירה את הילד לתחושות ראשוניות הזכורות לו מבטן אימו.

 

כיצד מתבצעת פעילות ג'הארהל'ה / הקשר בין ההורה והילד
פעילות ג'הארהל'ה מתבצעת כאשר ההורה והילד נמצאים ביחד בבריכה במפגש אישי או במפגש קבוצתי של עד 4 הורים וילדיהם. ההורה מונחה לשימוש נכון בגופו, לשמירה על יציבה נכונה ותנועה זורמת במים תוך כדי למידת אחיזות הנותנות לתינוק תחושת מים ובטחון גם יחד. התנועה של ההורה מבוססת על עמדות וצעדים היוצרים רצץ תנועתי אליו מלווים קולות וצחקוקים הבאים מהמפגש עם הילד. הגירויים החיצוניים מופחתים, האורות חלשים והדינאמיקה של הילד וההורה במים מהווה את מרכז הפעילות. בג'הארהל'ה אין דגש על ביצועיים והרגלי המים ניתנים תוך כדי הקשבה בהירה לצרכי התינוק והתקדמותו.

 

היכן מתקיימת פעילות ג'הארה'לה


פעילות ג'הארהל'ה מתקיימת בבריכה מחוממת לטמפרטורת הגוף. מתחם הבריכה מאפשר יצירת קשר בין ההורה לילד כבר מרגע הכניסה. הבריכה ומתקניה מוגנים מפני רוח או שמש, מחוממים בחורף ומוצלים בקייץ ומעניקים סביבה היגיינית ומרגיעה שבה התינוק יכול להרגיש חופשי.
הבריכה החמימה מעניקה תחושת רוגע והמים הנעימים מעלים חיוכים בחלל הבריכה כאשר מטפלי ג'הארה מוסמכים מנחים את הפעילות המתבססת על הפילוסופיה של שיטת ג'הארה.

 

אקווה טיפול - המרכז הישראלי ללימודי ג'הארה וטיפולים במים "הבריכה של טובה" ת.ד. 1286 בוסתן הגליל 054-4647898 טלפקס 04-8402950
מייל: aquatova@gmail.com
צילומים - איריס סלע
Facebook | aquatova.co.il
עיצוב - גיל ארצי   עיצוב, הקמת אתרים - Netimpact