כללי אתיקה בטיפול ט.ר גהארה

מאת: טובה רוזן

בצד האחריות להכשרה מקצועית ניצבת האחריות שלי להנחות ולהוביל את המטפלים לקיום יחסי התנהגות מקצועיים ומכובדים המתבססים על הגישה הטיפולית ועל כללי האתיקה החלים על כל המטפלים במקצועות הריפוי השונים.

בבסיס ,קיימת ההבנה ליושרה גופנית ואישית (Physical and personal Integrity) הבנה זו מהווה את אבני הדרך של השיטה והיא מתייחסת באחד למטפלים ולמטופלים. היושרה הגופנית באה לידי ביטוי בשמירה על מנחי גוף בריאים (Healthy Body Mechanics) , דאגה מתמדת ליציבת השלד (Alignment) ולמניעת ושחרור הלחץ מהמפרקים. השימוש בעדינות של המים (The Power of Gentleness) ביחד עם המודעות הגופנית מסייעים במתן טיפול תומך ובטוח. כל תנועה מתאפשרת בהדרגתיות ובהקשבה ומתרחשת כהזמנה של הגוף להתארך ולהיפתח (Traction). המטפל מתבונן, מקשיב ומעודד את הגוף לחוות התרחבות פנימית שיש בה גם אפקטים רגשיים ורוחניים (The concept of Expansion).

השימוש במים כסביבה תומכת (The concept of Support) מזכירה לנו את תפקידנו כמטפלים המספקים תמיכה פיזית ורגשית למטופלים. משמעות התמיכה אינה התערבות, יעוץ, הגזמה או שיפוטיות, אלא היכולת להאט ולהיות שם בכל רגע. התמיכה במבנה הגוף, בשלד ברקמות מתעצמת כאשר אנחנו משתמשים בחוכמת המים, כלומר ברכות של המים, בציפה, בקלילות, בחופש, בצמיגות, ובחמימות המים (freedom with support).

העצמה של המים מעצימה את מעמדנו כמטפלים. שימוש נכון בעוצמה הזו מאפשר לנו להשפיע השפעה ניכרת ואפקטיבית (www.rigthuseofpower.com).
בניית אמון (The concept of Trust) והיכולת לפעול ברגישות, ביצירתיות וביעילות דורש התכוונות, מיומנות,חכמה ועניין ארוך טווח בהשפעה ובשימוש הנכון של הכוח שלנו כמטפלים.
הבאת הלב לתוך הטכניקה (Technique with Heart) מבהירה כי שמירה על אתיקה הוא כלי המאפשר להכיר ולכבד את הרצון של המטפלים להעניק למטופלים את הטוב ביותר עבורם. בחמלה (compassion) ובזהירות עלינו להכיר ולכבד את הרגישות והפגיעות (גופנית ורגשית) אליהם חשופים המטופלים בטיפול במים ולנווט בהתאם את העמדה שלהם כמטפלים בעלי כוח.

על המטפלים להיות מודעים לכך שכל אדם שונה באופן שבו הוא צף ומגיב למים, כך גם שונים המטופלים באישיותם ובצרכיהם הגופניים והרגשיים. הצורך להתאים את הטיפול לצרכים השונים של כל מטופל ומטופלת מהווה תפיסת מפתח בפילוסופיה הטיפולית. (The concept of Adaptability). המודעות לצורך ב "התאמה" מתחלק לשניים: א. ההתאמות הנעשות בכל טיפול ולכל מטופל, כך שכל טיפול נבנה אחרת, אין רצף תנועתי, רק שימוש בתפיסות ובעקרונות כבסיס מנחה ומכוון. ב. הנכונות לא לטפל במצבים שאינם בבסיס הכשרתנו ויתרה מזו שיתוף פעולה עם מטפלים מתחומים שונים והפניית מטופלים אלו לגורמים מקצועיים מתאימים. כל זה על מנת להגן על המטופלים ולאפשר להם את המקום הטיפולי הנכון ביותר לרווחתם.

על כל מטפל להניח בצד את ה"אגו" שלו בזמן הטיפול. לתת למים להיות המקור של העוצמה והשינוי ולאפשר לכל מטופל את הזמן להכיר ולהגיב מבפנים לחוויה בה הוא נמצא. ברגע שהמטפל מפנה את המקום למטופל הוא בעצם נעלם וזה מאפשר להזכיר כי אחריות הריפוי הפנימית נמצאת אצל המטופל (The concept of Invisibility). כשהאגו של המטפל לא נכנס לטיפול יורדת האמביציה והצורך להשתמש בהתנגדות/כוח או להוכיח שיפור והתקדמות (The concept of Effortlessness) ומאידך עולה הבטיחות ופוחת הסיכוי לפגוע במטופלים.
זכרו כי less is more, פחות הוא יותר , יותר נכון.

 

 

אקווה טיפול - המרכז הישראלי ללימודי ג'הארה וטיפולים במים "הבריכה של טובה" ת.ד. 1286 בוסתן הגליל 054-4647898 טלפקס 04-8402950
מייל: aquatova@gmail.com
צילומים - איריס סלע
Facebook | aquatova.co.il
עיצוב - גיל ארצי   עיצוב, הקמת אתרים - Netimpact