הצגת מקרה: השפעת טיפולים במים בשיטת ג'הארה על תפקודי ריאות

מאת: עדי פינק - מטפלת ג'הארה בכירה

השפעת טיפולים במים בשיטת ג'הארה על תפקודי ריאות של חולה במחלת ריאות נשימתית כרונית (COPD) על רקע נפחת הריאה (אמפיזמה)

טיפול ג'הארה מתקיים בבריכה טיפולית מחוממת בטמפרטורה של 34 מעלות. הטיפול כולל תרגילי תנועה אקטיביים וציפה פסיבית. הרעיון המרכזי של שיטת ג'הארה הוא ליצור התרחבות והתרווחות (Expansion) ,להפחית לחצים מעמוד השדרה והמפרקים ולשפר את תחושת היציבה הטבעית של הגוף. הציפה במים חמים מסייעת לתחושת שחרור ומקלה על כאבים בעקבות פגיעות או מגבלות גופניות. המים עוטפים את הגוף ומספקים תמיכה אידיאלית לאברי הגוף הנוקשים ואגורים בכאב. השימוש בעדינות של המים בשילוב עם המגע הרך של המטפל מפחיתים את הכאב ומאפשרים לגוף לחוות מחדש תחושת חיוניות. ייחודו של טיפול ג'הארה בכך שהוא מסייע גם בשיקום הנפשי של המטופל. תחושות של אופטימיות ונועם מתעוררות בגוף החווה תמיכה מלאה. ההקשבה התמידית לנשימה והמגע הרך של המים מסייעים בשחרור הטראומה הגופנית-נפשית ומזרזים את תהליך השיקום הרפואי. משך הטיפול 45 דקות והוא נערך בצורה פרטנית ומותאם באופן אישי לצורכי המטופל

יתרונות הטיפול במים חמים:
שחרור גופני: הציפה במים יוצרת תחושת חוסר משקל, וכאשר אין לחץ יש יותר תנועה, ומתאפשרת תחושת שחרור באזורי גוף כואבים ולוחצים, בהם יש מתח והחזקה. הזיכרון החיובי של השחרור במים וזרימת הדם לאזור הגוף בו היו מתח והחזקה מקדמים את תהליך הריפוי מחוץ למים.
שיפור נשימה: צמיגות המים יוצרת לחץ הידרוסטטי, שיוצר לחץ מכאני על בית החזה והסרעפת, מאמץ את הנשימה, ובכך מאמן את שרירי הנשימה ומשפר סיבולת לב ריאה.
הרפיית שרירים: החלבונים, חומר הבניין של השרירים, מתרככים בחום. התרככות השרירים משפרת אספקת דם לשרירים ומגבירה פיזור של מטבולים וחומצות חלב.
הפחתת כאב: הולכת החום בגוף מהירה יותר בסיבים מאשר הולכת כאב, ולפיכך מים חמים מפחיתים כאב.
חיזוק שרירים ושיפור טווחי תנועה: הצמיגות של המים והלחץ ההידרוסטטי מאטים את התנועה ומאפשרים למטפל יצירת תנועה קלה, ספונטנית ופסיבית.
שיפור החזרה וורידית ללב, שיפור תפוקת הלב ורוגע: צמיגות המים גם מגבירה את מנגנון ההחזרה הורידית שבגוף, אשר מזרים דם מאיברי הגוף דרך הורידים בחזרה ללב, כנגד כוח הכובד. הגברת ההחזרה הורידית מסייעת להפחתת בצקות ומעלה את תפוקת הלב, וכאשר יותר דם מוזרם ללב יורד הדופק ויש תחושת רוגע.
הרגעה: מרכיבי הציפה של המים וחום המים משפיעים גם על מערכת העצבים. טמפרטורת המים החמים משפיעה על מערכת העצבים האוטונומית (fight or flight) על ידי דיכוי מערכת העצבים הסימפתטית והגברת מערכת העצבים הפרה סימפתטית, המשככת כאבים, מפחיתה נוקשות, וכתוצאה מכך מאפשרת ללמוד פונקציות חדשות ומכניסה את הגוף לרוגע.
טמפרטורת המים החמים מרחיבה את העורקים, דבר המוריד את לחץ הדם. לכן, למרות שטיפול במים אינו משפר בעיות לחץ דם, הטיפול במים מתאפשר למרות בעיית לחץ דם גבוה, כיוון שיש ירידה של לחץ הדם במים חמים.

קונטרה אינדיקציה: במאמץ גופני יש עבודה אקטיבית של שאיפה ונשיפה, ועל ידי כך עלייה בנפח המתחלף של האוויר. במים עבודת הנשימה גוברת ב- 60%, ולכן מים משפרים את אוורור הריאות, וגוף בריא יכול להתמודד עם זה. יכולת ריאתית נמוכה הנה התווית נגד (קונטרה אינדיקציה), ואין לטפל במים באנשים עם נפח ריאה FVC (Forced Vital Capacity) הקטן מ – 1500 סמ"ק. עם זאת, טיפול במים חמים באנשים עם מחלות ריאה עם נפח ריאות הגבוה מ – 1500 סמ"ק עשוי לנצל את מרכיב המים, המקשה על הנשימה, כיתרון, כדי לחזק את שרירי הנשימה.

יתרונות טיפול ג'הארה® על תפקודי ריאה לחולי COPD: עידוד נשימה, חיזוק שרירי נשימה, שיפור סיבולת לב ריאה, שימור והגדלת טווחי תנועה בבית החזה ובחגורה עליונה, ובכך הגדלת נפח בית החזה, שיפור יכולת ההתפשטות של הריאות ועל ידי כך שיפור הנפח המתחלף (Tidal Volume) ושיפור האוורור הריאתי.

מטרת המחקר: לבדוק האם סדרת טיפולים במים בשיטת ג'הארה תשפיע באופן חיובי על איכות נשימה סובייקטיבית, התרחבות בית החזה בשאיפה ובנשיפה ועל אוורור בית החזה אצל חולה במחלת COPD על רקע נפחת הריאה

המשתתפת בניתוח המקרה:הקריטריונים להשתתפות בניתוח המקרה: חולה במחלת ריאות, בעלת 2 ריאות (שאינן מושתלות) ועם נפח ריאות העולה על 1500 סמ"ק. במקרה זה השתתפה בת 80 החולה ב COPD על רקע נפחת הריאה.

כלי המחקר: המחקר כלל כלי מדידה, הבודקים שני מדדי תפקודי ריאות: איכות נשימה סובייקטיבית לפני ואחרי כל טיפול, והיקף בית החזה אחרי שאיפה ואחרי נשיפה לפני ואחרי כל טיפול. בדיקת איכות הנשימה הסובייקטיבית נערכה באמצעות שאלון דיווח עצמי. מדידת היקף בית החזה נערכה על ידי סרט מדידה שהוצב בבית החזה בנקודת מדידה קבועה, שהמטופלת שוכבת על הגב. מדידה זו מדגימה מצבי התרחבות והקטנת בית החזה ובהתאם, את ההפרש בניהם.
מדידה זו רלוונטית לניתוח המקרה הנוכחי בשל הירידה בהתרחבות בית החזה של חולי נפחת הריאה. בנוסף, מדד זה מעיד על פעולת הנשיפה, אשר בסיומה חלק ניכר מהאוויר אינו יוצא מהריאה ונשאר כלוא בה, בקרב חולי נפחת הריאה. התרחבות בית החזה מתבטאת בהפרש בין היקף בית החזה לאחר הנשיפה לבין היקף בית החזה לאחר השאיפה, ומשקפת את הנפח המתחלף (TV=Tidal Volume) בריאות, שהנו כמות האוויר המתחלפת במערכת הנשימה בכל מחזור נשימה.

הליך המחקר: לאחר קבלת אישור רפואי להשתתפות בניתוח המקרה, מילוי שאלון קבלה אישי וחתימה על טופס הסכמה להשתתפות בניתוח המקרה, המשתתפת זומנה להגיע לבריכה טיפולית, המחוממת לטמפרטורה של °c34, לסדרה של שלושה טיפולי ג'הארה שנערכו אחת לשבוע. המשתתפת הגיעה חצי שעה לפני כל טיפול, במהלכו נמדדו תפקודי הריאה שלה על פני שני מדדים: מדידה סובייקטיבית של איכות הנשימה ומדידת היקף בית החזה לאחר נשיפה ולאחר שאיפה. בתום המדידות נערך טיפול ג'הארה, שארך כ–45 דקות. כ–50 דקות לאחר תום הטיפול, נמדדו שוב תפקודי הריאה כמו לפני הטיפול.

שיטת ניתוח הנתונים: מאחר ומדובר בניתוח מקרה בודד, לנתונים אין חשיבות לניתוח סטטיסטי, והם נותחו ברמה תיאורית

ממצאי המחקר: ההגדרה הסובייקטיבית של איכות הנשימה השתפרה אחרי הטיפול, ויכולת הנשיפה השתפרה אחרי הטיפול. עם זאת, יכולת השאיפה לא השתפרה אחרי הטיפול. בנוסף, הנפח המתחלף של הריאות השתפר אחרי הטיפול, וזאת, הודות לשיפור יכולת הנשיפה אחרי הטיפול, ועל אף חוסר שיפור יכולת השאיפה אחרי הטיפול.

דיון ומסקנות: התוצאות מעידות כי טיפולי ג'הארה משפרים את ההרגשה הסובייקטיבית של איכות הנשימה, יכולת הנשיפה ואת הנפח המתחלף של הריאה אצל חולת COPD על רקע נפחת הריאה, למרות ואע"פ שנמצא כי טיפולי ג'הארה לא משפרים את יכולת השאיפה. הממצאים מעידים על יתרונות משמעותיים של טיפולי ג'הארה® עבור חולי נפחת הריאה, המתקשים בפעולת הנשיפה, וסובלים מאוויר הנשאר כלוא בריאה בשל אובדן גמישות בריאות, ומזמינים לקיים מחקר המשך סטטיסטי.

ניתוח מקרה זה נערך על ידי עדי פינק במסגרת פרויקט הכשרתה למטפלת ג'הארה מוסמכת
תודתי נתונה למשתתפת המחקר, טובה רוזן ולישראלה ווייס
 

אקווה טיפול - המרכז הישראלי ללימודי ג'הארה וטיפולים במים "הבריכה של טובה" ת.ד. 1286 בוסתן הגליל 054-4647898 טלפקס 04-8402950
מייל: aquatova@gmail.com
צילומים - איריס סלע
Facebook | aquatova.co.il
עיצוב - גיל ארצי   עיצוב, הקמת אתרים - Netimpact